Отново е вторник и е време за поредното Интервю във вторник – 13 въпроса, които зададох, и 13 страхотни отговора, които получих!
След блогъра Пламен Петров, за днес поканих още един блогър – Иво Илиев.
Иво е професионалист, фейсбук и интернет маркетингов специалист, с много готино чувство за хумор, идеи и енергия.
На много семинари и обучения се изявява като лектор и общо взето – винаги има какво да каже и напише и как най-добре да го направи.

Здравей. Представи се с няколко думи.
Привет, аз съм Иво. Обичам това, което работя и тези, с които прекарвам времето си. 🙂
С какво се занимаваш?
С дигитален маркетинг и комуникации, което последните години ме направи фейсбук кибик и донякъде хейтър. Иначе, като хоби, обичам да готвя, да свиря на клавир, да чета.
Кой е твоят блог?
Има ли разлика между блогър и копирайтър? Ако има, каква?
Да. Да си блогър е призвание, а да си копирайтър е професия. На добрите копирайтъри професията им е призвание. 🙂
Разбира се, копирайтинг уменията могат много да помогнат на един блогър да списва по-качествени публикации. От друга страна блоговете, според мен, са най-добрата форма за CV на един копирайтър.
Като какъв се определяш – блогър или копирайтър?
Блогър. Въпреки, че в едната си фирма се пиша арт директор и пиша рекламни текстове, често предпочитам да се консултирам с копирайтър за тях. Обичам копирайтинга и много съм чел по въпроса – за мен това е важна част от нашата работа и основна позиция в една агенция. Имам чувството, че у нас малко се подценява. Причината е, че според не малко българи копирайтър е „човек, който пише текстове“. Истинската дефиниция е „човек, който пише текстове, които ПРОДАВАТ“. Една думичка променя много цялата представа за тази професия – надявам се скоро всички у нас да научат и оценят правилната трактовка.
Кога и къде пишеш? Какво ти е необходимо, за да седнеш да пишеш? Какво настроение? Музика?
Освен икономическо, имам и музикално образование, поради което музиката ме разсейва със своите ладове и хармония. Затова слушам музика само, когато практикувам някое хоби. 🙂
Пиша късно вечер – когато всичко е спокойно и тихо навсякъде. Обичам да е тихо. Предварително обикалям помещението 20-30 пъти с бележка и химикалка, говорейки си сам наум, отмятайки идеи и въпроси около текста. След това отварям един Notepad на компютъра и нахвърлям някаква чернова. После лягам и спя – оставям го да „отлежи“. На седващия ден, в средата на деня, се връщам на черновата и я преработвам 2-3 пъти.
За да седна да пиша е необходимо преди това да се настроя за темата и да го правя в спокойна обстановка. Доста пъти, за мое съжаление, това е абсолютно невъзможно.
Работен ред или творчески безпорядък?
Зависи за какво – стремя се да организирам и приоретизирам задачите си, доколкото е възможно това. Поякога, когато виждам, че зациклям – минавам на безпорядък несъзнателно. Има неща и ситуации, които го изискват, затова не отричам безпорядъка – той е нещо крайно необходимо понякога.
Какво значи добър текст в бизнес средата?
Нещо добре планирано и предварително тествано относно своя емоционален заряд. Разбира се, тук има куп правила като ненатрапчивост, преценен обем, подбор на думи, добре избран призив към действие и какво ли не. Все пак емоцията е най-важна – днес тя ни кара да споделим едно интернет съдържание сред колкото можем повече хора, а това е много важно в дигиталната среда. Нещо повече – емоцията ни кара да почувстваме съдържанието, тя доближава продукта и бранда по-близо, тя ни кара несъзнателно да ги асоциираме с нея.
Лесно ли се пишат бизнес текстове за web?
Да, ако просто искате да запълните едно каре с какво да е съдържание. Не, ако искате да имате съдържание, което да грабне вниманието, което да продава.
Факт е, че все по-трудно е да накараш хората да обърнат внимание на някаква реклама – визуална или текстова. Причината е голямото пренасищане от борещи се за вниманието ни рекламни продукти. Истинско предизвикателство е да се съчетае така текста и визуалното му оформление, че да привлекат погледите.
Какво трябва според теб да знае, може и притежава един копирайтър, за да създава добри текстове?
Трябва да познава добре тези, за които ги пише. Под „тези“ имам предвид три фактора: обекта (продукт или услуга), предлагащия субект (продавача) и потребляващия субект (купувача). Трябва тези три фактора да бъдат свързани чрез текста в обща емоция.
Можеш ли да дадеш пример за сайт/блог, в който харесваш текстовете, кара те да мислиш или дори да купиш?
Може би ще ти се стори странно, но последно ме впечатли един сайт, в който наистина харесах текстовете. Това е сайтът на Google Glass.
Много е трудно да обясниш един продукт, който до момента няма аналог. Това, което ми хареса в този сайт е, че обясняват продукта. Забележи – обясняват го, а не го разказват, нито демонстрират с текст. Обясняват как работи, както аз бих го обяснил на приятел – с няколко изречения за това, с какво ще му е полезен.
Някъде бях чел, че добрият копирайтър е ужасен писател на романи – мисля, че този пример доказва това. 🙂
Какво според теб трябваше да те попитам, а не те?
С какво върви текстът?
Финални думи?
Благодаря за възможността да участвам в твоя блог под такава интересна за мен форма. Пожелавам на теб и твоите читатели много написани и прочетени положителни емоции в бъдеще!
Истината е, че аз съм по-благодарна на Иво – за това, че измежду всичките си ангажименти, намери време и желание да се включи в блога ми. Според мен това е един от най-ценните текстове тук!
И… последен въпрос: С какво върви текстът, Иво? 🙂
Петър Амеров, CEO Web Design Depot
Добър избор на блогър за интервю.
Беше ми интересно да открия, че ИВО има музикално образование…lol
Silva Forest
Петър, благодаря, че си тук! 🙂
Всъщност, и мен ме изненада това, че Иво е с музикално образование. 🙂
А интервюто се получи много добре – благодарение на интервюирания, разбира се. 🙂
Иво Илиев за блоговете и родната блогосфера | BlogMasters.bg
[…] Иво Илиев: Емоцията ни кара да споделяме с повече хора […]
PresenTHINK - Silva Forest Copywriting - Silva Forest Copywriting
[…] Иво Илиев – специалист дигитален маркетинг в InteractAGE […]