Написали сте страхотен текст, който ще бъде полезен и интересен на читателите ви (честно казано, точно към това се стремят всички копирайтъри, но не винаги им се получава). Те ще прочетат всяка една внимателно подбрана фраза с удоволствие. Затова го публикувате с нетърпение и големи очаквания и… какво се случва?
Никой не чете написаното. Никой. Няма коментари, няма споделяне във fb, в twitter, в LinkedIn. А това е достатъчно, за да депресира и изнерви всеки копирайтър.
Проблемът, ако мога да го нарека така, има решение и то е много по-просто, отколкото си мислите. По-малко, но добре оформен текст – за да се чете лесно – това може да е напълно достатъчно, за да привлечете и задържите вниманието на читателите.
Читателите са нетърпеливи търсачи.
Има изследвания, според които 79% от потребителите в интернет не четат, а сканират. Самите вие как използвате интернет? Търсите някаква информация и, ако не я намерите веднага на страницата, която сте отворили, се насочвате да търсите другаде. Това си е мое предположение, разбира се.
Какво можете да направите, за да накарате читателите си да останат на сайта ви и да взаимодействат със съдържанието в него?
Раздвижете.
Както вече казах, хората сканират уеб страниците, които отварят, вместо да ги четат в подробности. Приемам, че сте съгласни с това и че не се опитвате да живеете в друга реалност.
Ако пишете по сложна тематика, помислете как да я разделите на серия от публикации. Това е чудесен начин да обвържете хората да се връщат за още. А и вашите читатели по-лесно ще възприемат информацията, когато я получават на по-малки порции.
Структурирайте абзаците в стил обърната пирамида. Това означава да започнете от… заключението. Да, напишете най-важните изводи в началото, а след това ги подкрепете с факти и размисли.
Използвайте и някоя от следните оформителни техники, с които ще направите четенето на текста много по-удобно и лесно.
#1. Разделете текста на абзаци.
Има няколко лесни начина да се направи текстът по-разбираем. Дори сложното съдържание може да е много по-„читателски-френдли“ с най-обикновено разделяне на абзаци. Така се добавя празно пространство в текста и четенето става по-лесно.
Абзаците трябва да са кратки, да съдържат само по една идея, казана с 3-4 изречения най-много.
Някои абзаци може да са изградени само от едно изречение.
#2. Разделете текста на завладяващи подзаглавия.
Силното заглавие и убедителните подзаглавия ангажират читателите. Подзаглавията са „мини заглавия“, които трябва да будят любопитството и интереса на посетителите в блога/сайта ви. Така шансът и останалата част от текста ви да бъде прочетена, е много по-голям.
Подзаглавията трябва да са интригуващи и информативни. Не се опитвайте да преувеличавате, защото ще загубите доверието на читателите, вместо да го увеличите.
#3. Създайте списъци с булети.
- Те будят любопитството на читателя.
- Те са лесни за сканиране.
- Те изглеждат различно от останалата част от текста, така че осигуряват визуална почивка.
#4. Добавете подходящи полезни връзки.
Вътрешните линкове към ваши страници, особено към други полезни текстове, ще задържат хората на сайта ви.
Външните линкове пък показват, че сте проучили темата и искате да представите мнението и на (други) експерти. Доброто съдържание трябва да е както разбираемо за читателя, така и да му носи добавена стойност.
#5. Подчертайте най-важното в текста.
Добавете акценти в текста си като болднете основните понятия. Така читателят ще може, сканирайки, да разбере най-важното от цялото съдържание – само с един поглед. Не маркирайте всичко (така ефектът ще бъде същият, като да не подчертаете нищо). Вместо това, наблегнете на ключовите точки, които сканиращият бързо ще види и разбере.
#6. Не пренебрегвайте силата на числата.
Мислите, че номерираните списъци са банални? Помислете отново.
Номерирането е изключително ефективен начин текстът ви едновременно:
- да привлича на вниманието
- да бъде лесен за възприемане.
#7. Проверете форматирането на текста – лесно ли е за сканиране?
След като вече сте използвали подзаглавия, номериране, булети и др. техники за форматиране, с които подчертавате ключовите елементи в публикацията си, прочетете я отново – наблегнете точно на това читателски-ориентирано форматиране.
Читателят ще разбере ли текста? Подчертали ли сте най-интересните и подходящи думи? Онези думи, които ще привлекат сканиращия посетител и ще го превърнат в читател.
А кои са вашите любими техники за привличане на читателското внимание? Споделете в коментарите.
Ако тази статия ви е харесала и мислите, че е полезна, ще се радвам да я споделите.
Silva Forest Copywriting – Каква е разликата между контент маркетинг и копирайтинг?
[…] ли е всичко? Ефективното използване на правилните копирайт техники автоматично ли ще направят блога ви сред един от […]